Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.06.2016, 23:09

"Алфа џулија" е најбезбеден автомобил

"Џулија", новата спортска лимузина на италијанскиот производител "Алфа Ромео", доби оценка од пет ѕвездички на Еуро НЦАП-тестот за безбедност.

Заштитната на возрасни во оваа кола изнесува 98%, а ваков резултат "џулија" постигна поради ефективноста на школката на каросеријата, која во еднаква мера е лесна и цврста и со користење на ултралесни материјали како јаглеродни влакна, алуминиум и композити на алуминиум.
Во кабината "џулија" вгради иновативни технолошки решенија за безбедност, како што се интегрираниот состав за кочење (ИБС), кој значајно го скратува патот на сопирање за 38 метри (100 км/ч до 0 км/ч); напредните амортизери со алфа-линк технологија и најдиректното управување.
Новата "џулија" во сериската опрема има системи за предупредување на фронтален судир и автономно кочење при опасност (АЕБ), кое детектира какви било препреки на патот на движење, предупредување при излез од патеката или непожелни промени на движењето и надзор на мртвиот агол со детекција на страничните возила, што му помага на возачот при престигнување.


Текстот е прочитан 2698 пати.
#
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини
"Ц-Елизе" доаѓа освежен и поелегантен
"БМВ" ќе ги електрифицира сите модели до 2020 година
„Мерцедес-АМГ“ најбрзо возило со заден погон на Нирбургринг
"Мајбах С650 кабриолет" е најскапиот сериски модел на "Мерцедес"
"Ферари 250 ГТО" се продава за 52 милиони евра!
"Опел" со "мока икс" ќе привлекува млади купувачи
Твинго ГТ, доказ дека добрите работи доаѓаат во мали пакувања
Киа со освежен соул доаѓа во Европа

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Најзгодните светски ѕвезди во бикини за 2016
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Паштета со 'фстаци
Приготвување: во загреаниот путер малку пропржете ги ситно сечканите кроми...
Site Meter