Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

02.12.2016, 15:08

ЗА ВИКЕНДОТ ДЕБАТА ВО РАМКИТЕ НА "СКОПСКИ АВТОБУСКИ ХАКАТОН"

Ќе се мотивираат граѓаните да споделуваат возило

В сабота во 10:30 часот, во Јавна соба ќе биде отворена манифестацијата "Скопски автобуски хакатон", во чии рамки ќе се одржи и дебата на тема "Сподели возило".

Целта на оваа дебата е мотивирање на јавноста повеќе да го користи јавниот транспорт и да споделуваат возило за секојдневните патување во Скопје. Во рамки на дебатата, учесниците на "Скопски автобуски хакатон" треба да изработат иновативно софтверско решение или алатка која ќе одговори на едноставно, но сепак круцијално прашање - што може да го поттикне граѓанинот да го остави сопственото возило дома и да избере јавен транспорт или да дели возило со друг патник.
"Град Скопје, кој е партнер во истражувачкиот и иновациски проект 'СоциалКар', работи на вклучување на мерката за споделување возила во постојните системи за јавен превоз, со помош на софтвери за планирање и интеграција на базите на податоци од јавниот превоз, споделувањето возила и активирањето на граѓаните преку друштвените мрежи. Проектот 'СоциалКар' и јавниот транспорт се ефективни и имаат поголемо влијание кога голем број патници ги користат, затоа, цел на оваа тема е да добиеме софтверско решение кое влијае врз промена на менталитетот и однесувањето на луѓето во поглед на оставање на своето возило дома и користење на јавен транспорт, на организиран превоз на повеќе патници со едно возило или, пак, најдобро, комбинирање на јавниот транспорт и организирано споделување на возило", велат од Град Скопје.
Во рамки на "Скопски автобуски хакатон", ЈСП распиша јавен повик до заинтересирани за изработка на иновативно софтверско решение во насока на зголемување на задоволството од користење на јавниот градски транспорт во Скопје, преку оптимизација на бројот на патници во автобусите на линиите 2, 5, 19, 22 и 57. Победниците на натпреварот ќе бидат соопштени в недела. (А.А.)


Текстот е прочитан 1324 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter