Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

14.03.2017, 12:18

ГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ ВО ПОСЕТА НА СКОПСКИТЕ ОПШТИНИ

Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Општина Ѓорче Петров и Град Скопје започнаа пролетна акција за средување на Општината, која Градот ја спроведува по 14-ти пат, во рамки на циклусот посети на скопските општини.

За таа цел, Општината, заедно со претставници на урбаните и на месните заедници, составила акциски план за активностите на јавните претпријатија.
Во наредните седум дена, јавните претпријатија ќе извршуваат активности од нивниот делокруг на надлежности.
"Јавното претпријатија 'Улици и патишта' ќе ги крпи дупките и на главните и на споредните улици, односно ќе се крпат улици кои се забележани во планот. ЈП 'Паркови и зеленило' ќе ги кастри дрвјата според барањата на граѓаните, а ќе се садат и цвеќиња за разубавување на Општината. 'Комунална хигиена' ќе ги замени оштетените контејнери, ќе ги мие улиците и ќе ги исчисти мини-депониите", информираше градоначалникот Коце Трајановски. Тој истакна дека градските јавни претпријатија во овој период на терен ќе работат интензивно, за да се завршат што е можно повеќе работи.
Според градоначалникот на Општина Ѓорче Петров Сокол Митровски, редовните средби на Градот Скопје со општините даваат позитивни резултати, затоа што претседателите на урбаните и на месните заедници ги потенцираа приоритетните проблеми и локации кои треба да се опфатат со оваа акција.
Покрај активностите на градските јавни претпријатија, во оваа акција ќе се вклучат и граѓаните, како и приватна фирма која ја ангажира Општината.


Текстот е прочитан 523 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter