Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
МОЕ ДЕТЕ

11.01.2017, 13:59

Мое дете

Што доколку детето одбива да спие преку ден

Колку ќе спие вашето дете зависи од неговата возраст.

Новороденчињата спијат поголемиот дел од денот, бебињата постари од шест месеци спијат два часови предпладне и два часови попладне, додека дечињата постари од четири-пет години често целосно се откажуваат од спиењето преку ден, но навечер спијат околу 12 часови во континуитет.
Така вели теоријата, но во праксата работите секогаш не се такви.
На многу родители им е тешко да го убедат нивното дете за дневно спиење.
Доколку секој ден и вие се соочувате со оваа ситуација, еве неколку совети кои може да ви бидат од корист.
1. Покажете им на бебињата дека започнува времето за спиење така што ќе го пригушите светлото, ќе го исклучите телевизорот, ќе пуштите балади, ќе им прочитате некоја приказна - рутината нека биде секој ден иста со цел детото да сфати дека тогаш треба да спие.2. Кај постарите деца, ако одбиваат да спијат, пробајте да ги наговорите на тивка игра или читање сликовница во кревет - често од тоа ќе заспијат и сами.
3. Направете опуштена атмосфера 30 минути пред спиење. Кога ќе дојде времето за спиење детето треба да биде нахрането и да започне пополека да се опушта.
4. Не го претворајте времето за сон во борба. Имајте на им дека е важно квалитетното спиење - половина час квалитетен сон повеќе значи од два часовни немирно "вртење" во креветот.
5. Пробајте да создадете рутина и направете ја со позитивно искуство за детето да може да го прилагоди распоредот ако се спроведува секојдневно.


Текстот е прочитан 2707 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter