Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.03.2017, 13:22

Здравје и убавина

Убави со домашни маски

Јајце за лифтинг

Дали некогаш сте пробале да ја растегнете кожата на лицето со маска од изматено јајце? Ефектот е ист како кај лифтинг-маската. Јајцето ги затвора порите, ги тонизира и ги опушта напнатите црти на лицето, како моментален лифтинг. Разликата е само во траењето: ефектот на кремот трае најмалку половина ден, а од јајцето најмногу два часа.

Крем против брчки за лактите

Сте отишле на пат, а не сте го затвориле добро својот скапоцен крем против брчки. Ве дочекува крем со жолт слој на површината. Не фрлајте го, туку користете го за омекнување на лактите и на петиците. Доволно е да нанесете дебел слој на кожата, а потоа истријте ја со камен за плускавци.

Крем од мед

Сакате да направите свој крем? На пареа загрејте шолја бадемово масло и половина шолја мед. Кога ќе се излади смесата, ставете и три капсули или таблети витамин Е и неколку капки есенцијално масло за мирис.Глина против маснотија

Ако ве мачи пресјајната кожа, не претерувајте со производите за чистење со астрингентен ефект, бидејќи можете премногу да ја исушите кожата. Подобро подгответе маска против вишокот маснотија, која ќе ја добиете ако измешате неколку лажичиња зелена глина и јогурт.

Камилица за очите

Ако очите ви се потечени, црвени, уморни... сварете чај од камилица и оставете да се излади. Натопете тампончиња за чистење или газа и ставете ги на затворени очи. Дајте си така десет минути одмор.


Текстот е прочитан 941 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter