Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.01.2017, 12:44

ЗА ДА СЕ ЗАШТИТАТ ПЕШАЦИТЕ НА "ПАРТИЗАНСКА КАЈ УНИВЕРЗАЛНА САЛА"

Огради за безбедно минување улица

За поголема безбедност на пешаците што ја преминуваат "Партизанска" кај Универзална сала, на средишниот дел се поставени железни огради.

Оградите го насочуваат движењето на пешаците точно кон пешачките премини, со што се спречува претрчувањето преку булеварот кој каде ќе стигне.
Претходно, на улицата кај Универзална сала беше направен триаголник, со што се регулираше застанувањето на пешаците додека чекаат да им се запали зелено светло на семафорот за да преминат улица. Таков триаголник е изведен и кај улицата "Ленинова" пред ресторанот "Мечос".На двете локации до неодамна имаше по два пешачки премини, а немаше место каде да стојат граѓаните Од ЈП "Улици и патишта" тогаш објаснија дека освен изградбата на триаголниците ќе се зголеми и просторот во средишното зеленило и дека старите премини ќе се избришат со специјалната машина, а ќе се обележи нов премин.
Откако се изградија триаголниците, за да не се узурпираат со паркирани возила, тие се оградени со столбчиња.


Текстот е прочитан 1191 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter