Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
Здравје и убавина

11.01.2017, 13:41

Здравје и убавина

Лимон - совршена природна козметика

Маска за чистење на масна кожа

Изматете снег од една белка. Додадете по една лажичка лимонов сок, млеко и мед. За да се згусне смесата, додадете и малку брашно од овес. Маската ставете ја на лицето и вратот да стои 15-20 минути, а потоа топла облога. Лицето исплакнете го со ладен чај од камилица.

Маска за затегнување на брчките

Изматете цврст снег од една белка. Додадете една лажичка лимонов сок и нанесувајте ја маската во слоеви онака како што се суши на лицето, на секои пет минути. Отстранете ја маската со тампони од вата потопени во топол црн чај.Маска за свената кожа

Изматете жолчка со една лажичка масло. Додадете неколку капки лимонов сок и малку црн чај. Нанесувајте ја маската на лицето и на секои пет минути исплакнете ја со чај од камилица.

Витаминска течност за омекнување на рацете

Измешајте во исти количества лимонов сок, глицерин и машки парфем. Ова е одлично средство кое повторно ќе ги направи вашите раце мазни и нежни.

За убави нокти

Ако ноктите се кршат корисно е наутро и навечер да ги мачкате со лимонов сок. Траењето на третманот е седум дена.
За омекнување на кожата на рацете и за јакнење на ноктите помага купка од масло со додавање на лимонов сок. Правете ја оваа процедура пред спиење, а рацете не мијте ги, туку преку ноќ ставете ракавици од памук. Утредента рацете ќе изгледаат многу помлади.
Лимоновиот сок може да ги избели ноктите од никотин.
Лимоновата кора е одлично средство за полирање на ноктите.


Текстот е прочитан 2802 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter