Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

05.12.2016, 14:14

„Лојал Грин“ и „Урбан лаб 1“ наградени на „Скопски автобуски хакатон“

Тимовите на „Лојал Грин“ во категоријата „Скопски автобуски хакатон“ и „Урбан лаб 1“ за „Паметна автобуска постојка“ се победници на натпреварот „Скопски автобуски хакатон“ којшто се одржа викендов во Јавна Соба во конкуренција од 35 учесници рапоредени во пет тимови.

Наградените ќе учествуваат на натпреварот на глобалниот хакатон за транспорт во Канада, организиран од Youth for Public Transport. Во своето решение, тимовите ја имплементираа и иницијативата за споделување возило, Social Car поддржана од програмата на Европска Унија Хоризонт 2020 при Град Скопје.

Целта на овој проект, според организаторот, директорот на ЈСП Скопје Игор Јанушев, е да се изработи софтвер за оптиматизација на возниот ред на автобусите на ЈСП со што би се намалиле турканиците во автобусите.

Во рамките на „Скопски автобуски хакатон“ беа одржани и дебати на тема „Сподели возило“, во рамки на меѓународниот проект Social Car.


Текстот е прочитан 891 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter