Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

22.12.2016, 14:27

Нови светлосни знаци на пешачките премини

Екипи од Град Скопје и од ЈП "Улици и патишта" поставуваат нови светлосни знаци на порталните столбови на градските крстосници.

Нови знаци се веќе поставени на крстосницата на булеварот ВМРО со булеварот Гоце Делчев, а замената на старите со нови знаци ќе продолжи и на улицата "Радишанска", кај ОУ "Ацо Шопов", на улицата "Московска" и на булеварот "Александар Македонски".
"Со поставувањето на новите светлосни сообраќајни знаци, ќе се овозможи поголема видливост на пешачките премини и побезбедно одвивање на сообраќајот на градските улици", велат од Град Скопје.
Нови светлосни знаци предвидено е да се постават и на улиците "Димитрие Чуповски", на пешачкиот премин кај СУГС "Јосип Броз - Тито", на пешачкиот премин кај Министерството за правда, на булеварот "Партизански одреди" (на потегот од улицата "Ацо Шопов" до улицата "Ангел Динев"), на улиците "Франклин Рузвелт", "Бутелска", "Коце Металец", како и на улицата "Индира Ганди".


Текстот е прочитан 649 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Богојавление - Водици во Македонија (Фотогалерија)
10-те најпопуларни хотели на Инстаграм!
Социјалната мрежа Инстаграм ја објави листата на 10-те најпопуларни хотели...
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Плескавици од блитва
Приготвување: исчистената блитва ставете ја во вриена вода и варете ја око...
Site Meter