Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

10.02.2017, 13:19

ПОРАДИ ОБНОВА НА ТОПЛОВОДИТЕ

"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"

Кога "Балкан енерџи" ќе заврши, 14-те дрвја треба да бидат вратени на улицата "Народен фронт", а компанијата има обврска да засади и 25 нови

Дрворедот покај улицата Народен фронт во Капиштец, ЈП "Паркови и зеленило" ќе го пресели во Паркот на новинарите, спроти страта зграда на "Нова Македонија". Дрвјата се селат поради обнова на стариот топловод кој минува покрај дрворедот.
"Екипите на секторот за подигање на зеленило на ЈП 'Паркови и зеленило', овој викенд на 11 и 12 февруари ќе работат на улицата 'Народен фронт' на пресадување на 14 дрвја - 12 багреми и 2 каталпа, кои ќе бидат засадени во Паркот на новинарите. Дислокацијата на садниците се врши на барање на Друштвото за дистрибуција на топлинска енергија 'Балкан енерџи' ДООЕЛ Скопје, по добиено правосилно одобрение за градба од 02.12.2016 година, издадено од Општина Центар", соопштија од "Паркови и зеленило".Од Центар велат дека трасата поради која мора се преселат дрвјата била одбрана откако Општината не ја прифатила трасата која ја побарале од "Балкан енерџи".
"Нивното прво барање беше за друга локација на која, за да се гради, требаше да се сечат 70 дрвја. Тоа барање не го одобривме туку најдовме заедничко решение да се гради во делот каде што треба да се дислоцираат 14 дрвја, кои не се големи и полесно може да се преселат. Откако 'Балкан енерџи' ќе заврши со обнова на вреловодот, дрвјата ќе бидат вратени на истите локации, а освен тоа компанијата има обврска да засади и нови 25 на улицата 'Народен фронт'", велат од Центар.
Обнова на вреловодот била неопходна оти мрежата била стара, истрошена и предизвикувала проблеми со греењето. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1233 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter