Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.02.2017, 13:23

ПО ОДЛАГАЊАТА ПОРАДИ ПОПЛАВАТА, ЗЕМЈОТРЕСОТ И СНЕГОТ

Возење со францускиот лифт на Крстот напролет

За да биде пуштен во употреба лифтот, од ЈСП велат дека им останале за довршување ситни работи околу инсталацијата

Лифтот на Милениумскиот крст на Водно ќе почне со работа напролет. Од јавното сообраќајно претпријатие велат дека монтирањето на лифтот е комплетирано, но има работи кои треба да ги довршат, пред тој да почне да вози.
"Остануваат уште некои ситни работи околу инсталациите, за да може да го пуштиме во употреба. Тие ќе беа досега завршени, но имавме многу временски неприлики, прво поплавата, па земјотресите, па студот и ветрот кои на Водно не дозволуваат да се работи. Очекуваме дека, со покачување на температурите, ќе можеме да ги завршиме обврските и напролет лифтот да почне да вози", велат од ЈСП.
Лифтот е набавен од Франција за околу 300 000 евра. Во него има место за околу десет лица, а возењето ќе трае околу една минута. На краците е предвидено да се овозможат прошетки, но во присуство на обучено лице.Советот на Скопје минатата година ја утврди и цената на билетот. Возењето ќе чини 50 денари за возрасни, 20 денари за деца од 6 до 14 години, а за деца под 6 години возењето е бесплатно.
Обновата на Милениумскиот крст, во чии рамки е и поставувањето на лифтот, почна 2015 година. За околу 70 милиони денари, поставена е антикорозивна заштита на Крстот, изолација на подлогата, изградени се фекална канализација, тоалети, ископани се бунари со кои е решено водоснабдувањето, со што се исполнети и сите услови да почне со работа и ресторанот кој 1,5 деценија е само во најава.
ЈСП вчера, на електронскиот систем за јавни набавки побара консултантски услуги за потребите на Жичница-Милениумски крст во износ од 300 000 денари. Од ЈСП велат дека услугите се за одржување на Милениумскиот крст. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1259 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter