Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.06.2016, 21:48

"Хјундаи" спрема нов "и30" со 260 КС

Корејскиот производител на автомобили "Хјундаи" потврди дека за 2017 година спремаат спортски модел на "и30" со дури 260 КС.

Спортскиот компакт ќе биде базиран на третата генерација на моделот "и30" и ќе го придвижува четирицилиндричен 2,0-литарски турбомотор кој Корејците го тестираа на патеката Нирнбургринг во Германија.
Шефот на развој на спортски "хјундаи", Алберт Биерман изјави дека тркачот ќе има преден погон и ќе достигнува максимална брзина од 250 км/ч.
Новоразвиениот мотор ќе биде споен со рачен менувач со шест степени, но во план е и автоматски кој би се појавил во 2018. Последните тестирања на моторот покажаа дека произведува 260 КС при 6000 вртежи во минута.


Текстот е прочитан 2410 пати.
#
Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter