Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.03.2017, 13:42

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило

Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од 16 000 евра од секое продадено возило, пресмета "Блумберг".

"Порше" во 2016 година им испорача на купувачите нешто преку 238 000 автомобили, додека просечниот профит од возило е зголемен за 9% во однос на 2015 година.
За споредба, сопственикот на "Мерцедес", компанијата "Дајмлер", имаше чиста заработка од 5 000 долари од продадено возило, а сличен профит од испорачано возило има и "БМВ".
"Порше" во последните три години ја зголеми продажбата за дури 47% благодарение на новиот модел, кросоверот "макан", а просечната цена на неговите автомобили е 92 000 евра.


Текстот е прочитан 2406 пати.
#
Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter