Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

01.06.2016, 22:08

БМВ го прослави 30. роденден на "М3" со специјална серија

БМВ одбележа три децении од лансирањето на моделот "М3" со специјална серија на актуелната верзија на автомобилот. Зачетник на лозата беше "Е30 М3" кој на патиштата стигна во средината на 80-те од минатиот век, а оттогаш се изменија пет генерации на најбрзата "тројка".

Јубилејниот модел се разликува од обичниот "М3" по посилниот мотор. Шестцилиндарскиот "3.0 твинпауер турбо" доби уште 19 КС, па сега развива 450 коњски сили. Освен тоа, колата има оптимизирано адаптивно потпирање со нови федери, амортизери и стабилизатори.
Надворешноста на автомобилот е офарбана во посебна нијанса на "металик сина" која е избрана во знак на сеќавање на оригиналниот "Е30 М".
И овој "М3" ги носи впечатливите амблеми со ознаката јубилеј на калниците, праговите, командната табла и седиштата кои се пресвлечени во "мерино" кожа, а делови од кокпитот се обложени со јаглеродни влакна.
Производството е ограничено на 500 автомобили со мануелен или автоматски ДЦТ-менувач. Продажбата почнува летово, а јубилејниот "М3" во Германија ќе биде поскап од обичниот за 10.000 евра.


Текстот е прочитан 2004 пати.
#
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter