Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО
Техно мода

11.01.2017, 13:57

Техно мода

„Нокиа“ се враќа на пазарот на смартфони

По неколку годишно отсуство, компанијата "Нокиа" се враќа на пазарот на смартфони со уредот "Нокиа 6", кој е наменет за купувачите во Кина.

Финската компанија "ХМД Глобал", која ги поседува правата на брендот "Нокиа", го претстави смартфонот "Нокиа 6", кој е со средни спецификации и користи оперативен систем Андроид Нугат.
Смартфонот поседува 5,5 инчен фул ХД екран со резолуција 1.920 на 1.080 пиксели, сензор за отпечаток на прстот на предната страна и алуминиумско куќиште. Многу е сличен на "Галакси 7" на "Самсунг", а има процесор Снапдрагон 430, кој го произведе компанијата "Фокскон".
Компанијата ХМД за сега не е заинтересирана за глобалниот пазар, а во Кина ќе го продава моделот по цена од 250 долари. Во првата половина оваа година таа најави дека ќе претстави уште неколку уреди.
"Нокиа 6" има 64 гигабајти интерна меморија и два засилувачи на звукот, задна камера од 16 и предна од 8 мегапиксели.


Текстот е прочитан 624 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Фотографиите од сексапилната албанска поп пејачка Ени Кочи уриваат рекорди на Интернет
ИЗЛОГ
Идила
Пишува Лејла САБИТ - Во Македонија ни се случува идила......

Тојота подготви спортско издание на Јарис
По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомо...
КИА влегува во светот на спортските лимузини
Јужнокорејската компанија КИА го одржа своето ветување и ја промовираше пр...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Варени јаболка со пудинг
Приготвување: јаболката измијте ги, излупете ги и ставете ги во половина л...
Site Meter