Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

30.03.2017, 14:32

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"

Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваген" за презентација на шестата генерација на "поло", успешната приказна, која Германците ја произведуваат веќе 42 години.

Според "Автокар", идната генерација ќе има помалку погонски опции, но во внатрешноста ќе биде далеку технолошки понапредна од претходникот и полесна.
Истиот извор најавува динамичен надворешен изглед, на кој ќе се истакнат предните светла и наведнатата линија на покривот. Во понудата ќе се најдат модели со три и со пет врати, а не е познато дали "поло" ќе добие крос-изведба поради најавите за нова верзија на СУВ-моделот "т-крос бриз".
Почетна моторна верзија ќе биде онаа со трицилиндричен 1,0-литарски бензинец, во варијанти од 65, 75, 95 и од 115 КС. Врв на понудата ќе биде наследникот на ГТИ, кој би требало да биде 2,0-литарски четирицилиндричен бензинец со повеќе од 200 КС.
Дизел-понудата ја отвора 1,6 ТДИ со 80, 95 и со 110 КС. Послабите мотори ќе бидат споени со петстепени менувачи, а оние посилните - со шестстепени.


Текстот е прочитан 2257 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter