Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.01.2017, 13:58

БЕГ СО ПРЕПОРАКА ДО ПОТРОШУВАЧИТЕ:

Да се внимава на внатрешните инсталации

Испораката на топлинска енергија преку централниот систем се одвива нормално, без сериозни дефекти и снабдувањето на потрошувачите е согласно потребните дневни дијаграми на испорака, информира компанијата за снабдување со топлина "Балкан енерџи".

Од БЕГ апелираат потрошувачите да внимаваат на своите внатрешни инсталации и да ги одржуваат во состојба која ќе спречи мрзнење на инсталацијата и на грејните тела. Препорачуваат да не се исклучуваат делови од грејната инсталација и радијатори во простории кои се изложени на негативни температури.
Во изминатиот период на екстремно ниски температури после кој следеше период на затоплување, укажува компанијата, забележани се случаи на дефекти на внатрешната инсталација, пред сè кај некои деловни потрошувачи и индивидуални куќи."Причините за тоа се несоодветно третирање на внатрешната инсталација од која во периодот на екстремно ниски температури била подложна на мрзнење, бидејќи дел од инсталацијата во одредени простории била исклучена од централниот систем на греење од страна на потрошувачите и истовремено просториите каде е сместена инсталацијата и радијаторите биле изложени на негативни температури. Екипите на дистрибуција со топлина 'Балкан енерџи' интервенираа и времено ги исклучија од мрежа овие потрошувачи кои интервенираат на отстранување на дефектите", се вели во соопштението.
Според БЕГ, нивните екипи се постојано на терен за брзо детектирање и решавање евентуални дефекти во системот. Потрошувачите за сите потребни информации можат да се обратат во Центарот за грижа на потрошувачи на телефон 3076 200.


Текстот е прочитан 758 пати.
#
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter