Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.01.2017, 13:58

БЕГ СО ПРЕПОРАКА ДО ПОТРОШУВАЧИТЕ:

Да се внимава на внатрешните инсталации

Испораката на топлинска енергија преку централниот систем се одвива нормално, без сериозни дефекти и снабдувањето на потрошувачите е согласно потребните дневни дијаграми на испорака, информира компанијата за снабдување со топлина "Балкан енерџи".

Од БЕГ апелираат потрошувачите да внимаваат на своите внатрешни инсталации и да ги одржуваат во состојба која ќе спречи мрзнење на инсталацијата и на грејните тела. Препорачуваат да не се исклучуваат делови од грејната инсталација и радијатори во простории кои се изложени на негативни температури.
Во изминатиот период на екстремно ниски температури после кој следеше период на затоплување, укажува компанијата, забележани се случаи на дефекти на внатрешната инсталација, пред сè кај некои деловни потрошувачи и индивидуални куќи."Причините за тоа се несоодветно третирање на внатрешната инсталација од која во периодот на екстремно ниски температури била подложна на мрзнење, бидејќи дел од инсталацијата во одредени простории била исклучена од централниот систем на греење од страна на потрошувачите и истовремено просториите каде е сместена инсталацијата и радијаторите биле изложени на негативни температури. Екипите на дистрибуција со топлина 'Балкан енерџи' интервенираа и времено ги исклучија од мрежа овие потрошувачи кои интервенираат на отстранување на дефектите", се вели во соопштението.
Според БЕГ, нивните екипи се постојано на терен за брзо детектирање и решавање евентуални дефекти во системот. Потрошувачите за сите потребни информации можат да се обратат во Центарот за грижа на потрошувачи на телефон 3076 200.


Текстот е прочитан 595 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter