Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.03.2017, 13:44

Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"

Со нов асфалтен слој е покриена улицата "Наум Наумовски-Борче", на делот од кружниот тек во Дебар Маало до булеварот "Илинден", со вкупна површина од 1.087 м2.

Како што соопштија од Општина Центар, претходно е целосно изваден макадамот и поставени се по два слоја тампон и асфалт. Подобрено е одведувањето на атмосферските води, преку вградување на нови сливници.
Претходно бил реконструиран делот на улицата на потегот од булеварот "Партизански одреди" до улицата "Ленинова".
"Во изминатите четири години, во Дебар Маало се реконструирани 15 улици во вкупна должина од околу 4.000 метри. На дел од нив, освен нов коловоз и тротоари, според потребите, изведена е комплетна инфраструктура, како нов водовод, фекална и атмосферска канализација", велат од Центар и најавуваат дека следна улица што ќе се реконструира е "Коле Неделковски".


Текстот е прочитан 546 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter