Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.01.2017, 13:45

"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"

Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајот на декември, производителот ги чуваше во тајност неговите технички детали.

Се знаеше дека оваа кола ќе користи за погон 3,5-литарски В6-мотор со преку 600 КС, но тоа беше сè.
Сега е разрешена и таа дилема откако "Форд" објави дека моторот располага со 655 КС при 6.250 вртежи во минута. Ова ќе биде најсилниот екобуст мотор во историјата на компанијата и нејзин најбрз сериски модел, со максимална брзина од 347 км/ч. Масата на празното возило изнесува 1.385 кг.
Производството ќе биде ограничено на 250 модели годишно, а веќе се продадени 500. Интересот на купувачите беше неспоредливо поголем зашто "Форд" прими 7.000 апликации за набавка на колата, која чини 450.000 долари.
Само 1.000 среќни купувачи ќе ја имаат можноста да го возат "форд ГТ".


Текстот е прочитан 2662 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter