Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.01.2017, 13:57

ТРАДИЦИЈАТА ПРОДОЛЖУВА

Скопјани се собраа во Мичурин за Василица

Скопјани во петокот традиционално се собраа на традиционалната Мичуринска средба, која годинава се одржа по 21. пат, во организација на Здружението на граѓани "Мичуринска средба".

Во рамките на прославата на големиот православен празник Свети Василиј, меѓу народот познат како Стара нова година, се одржа богата музичка програма и неизбежното кршење на традиционалната погача со златна паричка и избор на нов кум на средбата.
За цело време на манифестацијата се послужуваше топол чај, сокови, греена ракија и сендвичи, а крајот беше означен со голем огномет.
Во одбележувањето на празникот Василица се придружи и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, како минатогодишен кум. По завршувањето на манифестацијата, тој на својот фејсбук-профил напиша дека му била голема чест да биде дел од оваа традиција за Василица.


Текстот е прочитан 1624 пати.
#
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter