Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

23.02.2017, 09:52

ОПШТИНА ЦЕНТАР ГИ ЗАВРШИ ПОДГОТОВКИТЕ

Уривање на дивоградбата на "Самоилова" следната недела

Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, вчера го потпишал барањето до МВР за помош при уривањето, а тоа има рок од 5 работни дена да се изјасни

Градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, вчера го потпишал барањето до Министерството за внатрешни работи за давање помош за уривање на дивоградбата на аголот од улицата "Самоилова" и булеварот "Никола Карев". Градоначалникот го најави уривањето на објектот на последната седница на Советот на Општина Центар, минатата недела, оти нема одобрение за градење.
"Претходно се завршени барањето за јавна набавка и договорот со фирма што ќе ја урива дивоградбата. За отстранување на дивата градба, сега се чекаат одлуката и одобрението на МВР за асистенција, кое има 5 работни дена за изјаснување", велат од Општина Центар.
Петте дена истекуваат следната недела, кога најрано може да се очекува уривањето.
Овластен градежен инспектор на Општина Центар во декември минатата година го затвори градилиштето за да се стопира градењето на диво. Претходно, кога објектот беше во фаза на ископ, инспекторот донел решение за враќање во првобитна состојба, но решението никој не го примил и инвеститорот, кој Општината го води како непознат, продолжил со градбата без неопходната техничка документација.
Овластен градежен инспектор на Општина Центар бил на терен, заедно со градежен инспектор од Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам и двајцата инспектори констатирале дека се работи за дивоградба.
Неколкупати оставале на објектот покани за инвеститорот да дојде во Општина Центар, но никој не се одзвал.
На објектот веќе се гради вториот кат над земја. И покрај најавите од Општината за уривање, градежните работи не сопираат. На градилиштето секојдневно има работници.


Текстот е прочитан 6395 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter