Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.12.2016, 20:01

ВО ГРАДСКИ ЅИД

Центар повторно ги чисти подземните гаражи од скапаници

Општинарите апелираат корисниците на гаражите да внимаваат што чуваат во нив и да пријават доколку забележат трупање отпад

Општина Центар ги чисти подземните гаражи во Градски ѕид. Општинските комуналци цела недела вадат отпад поради кој гаражите се неупотребливи.
"Исчистивме веќе голем дел од подземните гаражи. Ова е редовна активност на нашите комуналци. Сè и сешто вадат од гаражите. Од стар мебел до скапан комунален отпад. Навистина е чудна навиката таму да се остава сметот и покрај опасноста да ги заразат сопствените деца. Комуналците работат со маски на лицата оти она со што се справуваат е страшно", велат од Општина Центар.
Повторно најлоша била состојбата во гаражите во близина на Зелен пазар. Жителите ги издаваат под наем гаражите на пазарџиите, па сета стока што им останува завршува во гаражите, макар и скапана.Општинарите апелираат до жителите да внимаваат што чуваат во гаражите.
"Колку време ќе биде зависи исклучиво од корисниците на гаражите. Ние на истите локации сме организирале многу вонредни акции за чистење, а имаме и нивно редовно одржување, но досегашното искуство покажува дека местата остануваат чисти многу кусо време. Апелираме до граѓаните доколку забележат да се трупа отпад во гаражите или стар мебел и апарати од домаќинство да одземаат простор од гаражите, веднаш да пријават кај нас за да реагираме", велат од Центар.
Ѓубре во гаражите граѓаните може да пријавуваат на телефонот 3203-600 или на официјалната веб-страница на Општината во делот пријави проблем.


Текстот е прочитан 1176 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter