Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.12.2016, 20:01

ВО ГРАДСКИ ЅИД

Центар повторно ги чисти подземните гаражи од скапаници

Општинарите апелираат корисниците на гаражите да внимаваат што чуваат во нив и да пријават доколку забележат трупање отпад

Општина Центар ги чисти подземните гаражи во Градски ѕид. Општинските комуналци цела недела вадат отпад поради кој гаражите се неупотребливи.
"Исчистивме веќе голем дел од подземните гаражи. Ова е редовна активност на нашите комуналци. Сè и сешто вадат од гаражите. Од стар мебел до скапан комунален отпад. Навистина е чудна навиката таму да се остава сметот и покрај опасноста да ги заразат сопствените деца. Комуналците работат со маски на лицата оти она со што се справуваат е страшно", велат од Општина Центар.
Повторно најлоша била состојбата во гаражите во близина на Зелен пазар. Жителите ги издаваат под наем гаражите на пазарџиите, па сета стока што им останува завршува во гаражите, макар и скапана.Општинарите апелираат до жителите да внимаваат што чуваат во гаражите.
"Колку време ќе биде зависи исклучиво од корисниците на гаражите. Ние на истите локации сме организирале многу вонредни акции за чистење, а имаме и нивно редовно одржување, но досегашното искуство покажува дека местата остануваат чисти многу кусо време. Апелираме до граѓаните доколку забележат да се трупа отпад во гаражите или стар мебел и апарати од домаќинство да одземаат простор од гаражите, веднаш да пријават кај нас за да реагираме", велат од Центар.
Ѓубре во гаражите граѓаните може да пријавуваат на телефонот 3203-600 или на официјалната веб-страница на Општината во делот пријави проблем.


Текстот е прочитан 1004 пати.
#
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само
Во Карпош нема да има зонско паркирање
26,8 милиони денари за прскање против комарци

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter