Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.02.2017, 18:33

ГРАД СКОПЈЕ ГО ИСПРАВИ ПРОПУСТОТ ВО ЛИНИСКИОТ ПРЕВОЗ

ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка

Градските советници изгласаа одлука на овие линии, покрај приватниците, да возат и автобуси на ЈСП, оти тоа што линиите биле оставени само на приватниците, бил пропуст

Јавното сообраќајно претпријатие "Скопје" се враќа на линиите со број 9 и 19, на кои не вози од почетокот на годинава. Градските советници изгласаа одлука, на овие линии, покрај приватниците, да возат и автобуси на ЈСП, оти тоа што линиите биле оставени само на приватниците, бил пропуст.
"Со започнување на интегриран систем во јавниот превоз (ЈСП и приватни превозници), можностите за следење на превозот преку АВЛ системот, сугестии добиени од корисниците на јавниот превоз и направените анализи од Јавното сообраќајно претпријатие, утврдено е дека се потребни одредени промени во функција на унапредување на јавниот линиски превоз на патници. Линиите 9 и 19 ќе ги одржуваат приватните превозници, заедно со Јавното сообраќајно претпријатие 'Скопје'", стои во одлуката за изменување и дополнување на одлуката за линиски превоз на патници во Скопје.Враќање на ЈСП на линиите 9 и 19 и измена на одлуката побараа на претходната седница на Советот на Скопје советничките групи на ДУИ и на ДПА.
Со измената, заеднички, ЈСП и приватниците ќе возат на линиите 9, 19 и 22. На линиите 12, 20, 23, 45 и 73 ќе возат само приватниците, а на сите останати линии ќе вози само ЈСП.
Во истата одлука, линијата со број 73, од приградска, станува дел од градските линии. Таа сообраќа на релација Скопски саем - Усје. На неколку линии направен е нов возен ред, кој ќе биде објавен на веб-страницата на ЈСП, а на линијата со број 12 додадени се две двократни возила со вкупно осум поаѓања од Шишево и со осум поаѓања од Скопски саем. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1586 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter