Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.04.2017, 13:09

ОПШТИНА БУТЕЛ НАЈАВУВА ТЕМЕЛНА РЕКОНСТРУКЦИЈА

Нов покрив, парно и тоалети за школото во Визбегово

Општината дополнително ќе донесе одлука дали реновираниот објект ќе остане школо или ќе се пренамени во градинка

Општина Бутел почна темелна реконструкција на подрачното училиште на ОУ "Св. Климент Охридски" во Визбегово. Ќе биде комплетно заменетата кровната конструкција , ќе се вгради ново парно греење, а ќе бидат изградени и нови санитарни јазли.
"Бидејќи Општина Бутел веќе некое време прави подготовка за изградба на ново училиште на друга локација во Визбегово, останува да се види дали во оваа темелно реновирана зграда ќе продолжи наставата на двете досегашни паралелки под капата на ОУ 'Св. Климент Охридски' или ќе биде комплетно пренаменета во градинка. Ова од причина што Визбегово, кое во моментов има над 2 000 жители, се развива со забрзано темпо", велат од Општина Бутел.
Реконструкцијата ќе чини 5 милиони денари, средства обезбедени од Буџетот на Општина Бутел.


Текстот е прочитан 515 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

58-ми ден протести за иднината на Македонија (Фотогалерија)
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter