Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

25.08.2016, 14:10

Дизајнерски скици на новата „Киа Рио“ за 2017

Корејскиот производител на автомобили "Киа" ги објави дизајнерските скици од новата генерација на моделот "Рио", во пресрет на официјалната премиера закажана за претстојниот авто-салон во Париз.

Иако цртежите не претставуваат целосно верна слика на новиот модел, може да се заклучи дека "Киа" се одлучи за нешто поагресивен дизајн на надворешноста на автомобилот, при што се задржани стилските врски со претходникот.
На скиците е прикажан хечбек моделот со пет врати (се уште актуелниот "Рио" се произведува и во верзија со четири врати), а освен традиционалните предимензионирани тркала и заоблувања на калниците, што е карактеристично за сите дизајнерски цртежи, добивме прилично реалистичен увид во изгледот на фаровите, стоп светлата и маската на чадилникот.
Дизајнот на автомобилот е производ на соработката на студијата на "Киа" во Германија и Калифорнија, со супервизија на главниот дизајнерски центар од Јужна Кореја. Стилските новини се забележливи и во кабината, која има помодерен изглед во однос на генерацијата на "Рио" во змаинување, со неизбежниот доминантен екран на мултимедијалниот уред и редукција на бројот на копчиња на командната табла.
"Рио" е многу значаен модел во гамата на корејскиот производител, со оглед на фактот дека со 473.000 испорачани единици во 2015 година овој автомобил глобално е најпродавана "Киа" во светот.
Засега не се откриени многу технички детали, но познато е дека меѓуосовинското растојание е поголемо во однос на претходникот, што гарантира повеќе простор за патниците на задните седишта. Актуелната верзија има багажник од 288 до 974 литри, во зависност од тоа дали задните седишта се исправени или легнати, а од "Киа" наведуваат дека наследникот ќе ги надмине овие бројки.


Текстот е прочитан 3280 пати.
#
Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter