Македонија Култура Скопје Живот Спорт Свет Калеидоскоп Култура свет
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.03.2017, 12:51

АНАЛИТИЧАРИТЕ ЗГРЕШИЈА - ЌЕРКАТА НА ДОНАЛД ТРАМП НЕ СТАНА НАЈМОЌНАТА ЖЕНА ВО САД

Келиен и го зема приматот на Иванка

САД - Важната тема во американското општество - како да се зголеми бројот на црни студенти на универзитетите - добила медиумски простор благодарение на една необична фотографија, односно од жената која влече многу конци во Белата куќа.

Додека Овалната соба била полна со академици кои со претседателот на САД пристигнале да разговараат како да се зголеми бројот на афро-американски студени, советничката на претседателот, Келиен Конвеј во необично лежерна поза седела на каучот. Иако најпрво предизвикала критики од јавноста, доколку не била објавена таа фотографија би било занемарено дека Доналд Трамп има слух за една многу важна тема - образованието на црната популација.

Директорката

Иако е кратко во Белата куќа, Келиен Конвеј е добро позната во американската јавност како директорка на кампањата на Трамп, а сега и како советничка на претседателот. Нејзиниот цврст и доминантен карактер им е добро познат на оние со кои работи, пишува Дејли меил.
Оваа 50-годишна жена е мајка на 4 деца и моментално е најмоќна жена во САД, пишува Дејли меил.
Веќе со децении работи како советничка на републиканците како да придобијат женски гласови.Девојчето со боровинките

Родена е во 1967. година како Келиен Фицпатрик во работничко семејство во Њу Џерси. Нејзиниот татко бил возач на камион, а родителите и се развеле кога имала само 2 години. Пораснала во семејство на потомци на италијански доселеници.
"Во семејството никогаш не сме воделе политички разговори, колку што се сеќавам", рекла таа. Но, еднаш во средно училиште слушала говор на Роналд Реган, кој ја инспирирал.
Една од првите работи кои ги работела била берење на боровинки на фарма во Хамонтон. Нејзиниот поранешен шеф се сеќава дека била многу брза и дека луѓе доаѓале да ја гледаат како работи.

Пораснав да бидам силна жена

Додека студирала на Оксфорд, одлучила да започне кариера во политиката. Основала сопствена компанија за вршење на анкети и политичко советување. Бидејќи влегувала во машкиот свет, вели дека конкуренција и биле постари мажи, на позиција на моќ.
"Пораснав да бидам силна жена без да спомене зборот феминист", рекла таа во една прилика.

Сопруга на адвокат и мајка на четири деца

Последните 16 години е мажена со Џорџ Конвеј Трети, њујоршки адвокат со кој има 4 деца.
Кампањата на Трамп ја преземала во август минатата година, кога почнал да паѓа на анкетите, и го убедила да го ублажи својот пристап. Сегашниот претседател го запознала во 2001 година, кога со сопругот се доселила во "Трамп тауер".

"Лажливката на Трамп"

Критичарите ја нарекле "лажливката на Трамп", што кулминирало со нејзината изјава за "алтернативни факти", кога се обидела да долови друга перспектива за бројот на присутните на инаугурацијата на Трамп.
"Нема нешто со што таа не може да се соочи. Кога моите советници се плашат да одат на некоја телевизија, ја прашувам дали сака таа да оди. Секогаш оди, и секогаш ги уништува", рекол Трамп во една прилика.
Многумина велат дека таа е многу пријатна и драга личност.


Текстот е прочитан 915 пати.
#
Мајка и ќерка загинале во различни сообраќајки во рок од 30 минути
Ујгурите ги измачија научниците со Пор Бажин
Цело богатство за една вечер на островот "Срце"
Топ 5 најморничави места на светот
34.000 долари за пудинг
На Рубик му требал цел месец за да ја намести Рубиковата коцка
Брегзит, Френзит, Грекзит... А Трекзит?
Индиец не може да си најде работа оти се вика Садам Хусеин
Конфучие во комунистички целофан
Капсула со една соба е иднината на хотелите?

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
ФОТО - „За заедничка Македонија“ до ВМРО-ДПМНЕ: Не смеете да дозволите избор на претседател на Собрание кој нема да ја отфрли Тиранската платформа
Денес сме 29-ти ден откако излеговме на улица. Да им повториме на пратениц...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter