Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.01.2017, 13:27

ИНВЕСТИЦИОНАТА ПРОГРАМА НА "ГРАДСКИ ПАРКИНГ" ДЕНЕС ПРЕД СОВЕТОТ НА СКОПЈЕ

Годинава нови 1.500 паркинг-места

Од 1.500 нови паркинг-места, 452 се во Дебар Маало

Јавното претпријатие "Градски паркинг" годинава ќе инвестира во изградба на вкупно 1.500 нови паркинг-места. Инвестиционата програма за 2017 година на "Градски паркинг" денес ќе се најде пред советниците во Град Скопје.
"Во 2017 година претпријатието предвидува бројот на паркинг-места кај зонски организираните јавни површини наменети за паркирање да се зголеми за 1.500, од кои за 452 паркинг-места веќе има изработени сообраќајни проекти. За дел од субзоните не е изработен сообраќаен проект и не сме во можност да дадеме точен број на паркинг-места кои би биле ставени во употреба во текот на 2017 година", се наведува во инвестиционата програма.Од 452 места за кои веќе има сообраќајни проекти, 148 се во Дебар Маало. Од нив 31 паркинг-место ќе бидат означени на улицата 'Иван Милутиновиќ', 2 на 'Мирослав Крлежа', 19 на 'Антоние Грубишиќ', 48 на 'Михаил Цоков', 11 имаат локација означена само како Дебар Маало, 20 кај кружен тек и 17 на улица 'Пиринска'. Останатите 304 места за кои има проекти се во четвртата бела зона, односно во Автокоманда, Кисела Вода, Карпош 1 и Карпош 3. За новите паркинг-места во Кисела Вода, Карпош 1 и Карпош 3 претпријатието допрва треба да изработи сообраќајно-техничко решение, односно да изработи проект за регулирање на сообраќајот кој треба да биде одобрен од Град Скопје и од Министерството за внатрешни работи, кои пак треба да издадат решение за утврдување режим за секоја паркинг-површина поединечно.
Инвестиционата програма, во која новите паркинг-места се само еден дел, претпријатието предвидува да ја финансира од сопствени приходи во висина од 81.587.000,00 денари и со субвенции од Град Скопје кои годинава за сите проекти изнесуваат 106.587.000,00 денари. (М.И.П.)


"Паркинзи" ќе купат уште две пајак возила

Во првиот квартал од 2017 година ЈП "Градски паркинг" ќе добие две нови пајак возила. Постапката за јавна набавка и договорите за набавка веќе се склучени, останува само да се реализираат. Двете возила чинат 1.500.000,00 денари.
Со нив "Пајак" службата ќе има вкупно десет специјализирани возила.


Текстот е прочитан 843 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter