Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.11.2016, 14:46

"Ферари 250 ГТО" се продава за 52 милиони евра!

Цените на класичните автомобили прават само едно - растат. Ако покрај тој критериум доаѓа и тркачко педигре, растат повеќе.

Ако зборуваме за 60-тите, цените се неверојатни, ако зборуваме за "Ферари", тогаш се луди.
Првак во таа категорија е "ферари 250 ГТО", преубавото В12-купе, кое е светиот грал за колекционерите на класични коли, произведено во само 39 примероци.
Последниот модел што го држи рекордот во 2012 година беше продаден за 38,1 милион долари, но се очекува тој да биде срушен.
"Талакрест", британскиот дилер за продажба на "Ферари", во моментов нуди примерок од 250 ГТО со број на шасија 3387, односно второто "ферари 250 ГТО" некогаш произведено. Моделот го користела компанија само за тестирање и потоа бил продаден на тркачки тим од САД. Со него многумина возачи освоиле 17 трофеи на 27 трки до крајот на 1965 година, кога станал цивилен автомобил.
Реставриран е до најситниот детаљ со оригинални делови во 1997 и оттогаш е во сопственост кај истиот сопственик.
Цена? Вистинска ситница, само 52 милиони евра!


Текстот е прочитан 3622 пати.
#
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини
"Ц-Елизе" доаѓа освежен и поелегантен
"БМВ" ќе ги електрифицира сите модели до 2020 година
„Мерцедес-АМГ“ најбрзо возило со заден погон на Нирбургринг
"Мајбах С650 кабриолет" е најскапиот сериски модел на "Мерцедес"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter