Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

17.01.2017, 14:13

Паркот Нирнберг ќе се наводнува со автоматски прскалки

Општина Аеродром на тендер бара фирма која ќе го изгради системот за наводнување на паркот Нирнберг во Ново Лисиче.

Според проектот, системот за наводнување, кој треба да почне да се применува ова лето, ќе содржи над 200 прскалки, кои ќе се вклучуваат автоматски во одредени временски интервали, и на тој начин зелените тревни површини константно ќе се одржуваат свежи. Од Аеродром потенцираат дека системот за наводнување ќе се напојува со бунарска вода и на тој начин ќе се заштеди водата за пиење.
Ист ваков автоматски систем за наводнување, како што најавуваат од Општината, ќе се изгради и во двата парка меѓу зградите зад ТЦ "Скопјанка", кој ќе покрива вкупно 13.000 квадратни метри зелена површина.


Текстот е прочитан 724 пати.
#
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter