Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

29.06.2016, 23:11

Шестата генерација на "поло" пристигнува во 2017

И додека во автомобилската јавност се шушка за најавата на "Фолксваген" дека ќе им сврти грб на ТДИ-моторите, "Автобилд" донесе нови рендери на шестата генерација на "поло", која треба да се појави на почетокот од 2017 година.

Актуелното "поло" со минимални измени влезе во осмата година и очекувано е Германците да претстават модел што би требало да го зазеде врвот во Б-класата.
"Поло" ќе ја користи платформата на "голфот" и ќе биде долго 4.100 милиметри. Современиот дизајн ќе обезбеди и помала тежина за 70 кг, а значајно е унапредена и безбедноста на патниците.
"Поло 6" носи простран и квалитетен ентериер, при што возачите ќе можат да си порачаат и ЛЕД-светла, адаптилна шасија и виртуелен кокпит.
Под хаубата ќе има ТДИ-мотори, но 1,4-литарскиот трицилиндричен ќе биде заменет со 1,6-литарски агрегат со четири цилиндри и сила од 95 КС. Меѓутоа, најголемиот број купувачи би требало да се определат за 1,0-литарскиот ТСИ-бензинец со три цилиндри, кој ќе испорачува сила од 65 КС, 75 КС, 95 КС и од 115 КС. Тука е и 1,5 ТСИ со 150 КС, како и 2,0-литарскиот со 200 КС, кој би требало да го движи "поло ГТ".
Шестата генерација на "поло" ќе биде претставена на Саемот во Женева, а продажбата ќе стартува во август 2017 година, со почетна цена од 12.500 евра.Наскоро ќе се појави и редизајнирана "седумка"

"Фолксваген" наскоро би требало да го претстави и редизајнираниот "голф 7" со нови ЛЕД-светла и со изменети браници, односно екран осетлив на допир, со дијагонала од 9,5 инчи во кабината. Како и во случајот со "поло", акцентот е ставен на ефикасните и економични трицилиндрични ТСИ-агрегати, при што најсилната верзија би требало да има 420 КС.


Текстот е прочитан 5950 пати.
#
Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Субару ИксВ" им пркоси на европските СУВ-модели
"Фијат 500 мирор": За родените во 80-те на минатиот век
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ДЕТАЛЕН ИЗВЕШТАЈ ОД СОБРАНИЕТО: НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ, ОБВИНУВАЊА ЗА ПУЧ, УПАД, МАСОВНА ТЕПАЧКА, РАСКРВАВЕНИ ГЛАВИ, ПОЛИЦИСКА АКЦИЈА, ОСУДИ И ОБВИНУВАЊА (ФОТО)
СДСМ и ДУИ вчера прескокнаа две точки од дневниот ред на конститутивната с...
ИЗЛОГ
Поглед
Пишува: Лејла САБИТ - Погледот, велат, е душата на човекот......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter