Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.02.2017, 13:12

ЈП "ВОДОВОД И КАНАЛИЗАЦИЈА"

"Водовод" ќе менува 15 километри азбестни цевки

Јавното претпријатие "Водовод и канализација" годинава ќе направи замена на старите азбестно-цементни и поцинкувани цевки во должина од 15 километри.

Новите цевки ќе бидат рамномерно распоредени во сите 10 градски општини.
"ЈП 'Водовод и канализација' - Скопје, во инвестиционата програма на Сектор Водовод, како и во претходните години започнувајќи од 2007 година, секоја година предвидува средства за реконструкција и замена на водоводни цевки (азбест-цементни и поцинкувани) а оваа година тој износ изнесува 150 000 000,00 денари. Предмет на реконструкција на постоечката водоводна мрежа за која издвојуваме средства се: поцинкуваните цевки, азбест-цементните цевки (салонитни), дуктилно лиено-железните цевки на кои имаме зачестени дефекти, односно со еден збор предмет на реконструкција се цевководи со несоодветен профил и материјал", велат од "Водовод".Од 2007 година, заклучно со 2016 година, "Водовод" изградило 88,4 километри водоводна мрежа од кои 22,1 километар се сменети азбестни цевки, односно околу 25 отсто од новопоставените цевки низ градот.
Од претпријатието велат дека за менување остануваат уште околу 70 километри од старите цевки.
"Ваков вид цевки се вградувале после земјотресот при градење на времени објекти - бараки, како што се во населбите Шуто Оризари, Бутел, Ченто, Маџари, Лисиче, 11 Октомври, Драчево, Козле, Тафталиџе и во Влае", велат од "Водовод".
Новите цевки, од претпријатието велат дека се од квалитетни материјали, отпорни на агресивноста на мрежата и влијанијата на динамичките удари со што ќе се намалат повредите на мрежата, а воедно и загубите на вода.
(М.И.П.)


Текстот е прочитан 713 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter