Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.06.2016, 21:34

"Ауди А5" и "С5" се новите "господари на прстените"

По новата генерација на еден од најпопуларните модели на "Ауди", "А4", од фабриката во Инголштат сега стигна и потполно новата генерација на атрактивното купе "А5", како и неговиот спортски роднина "С5" кои во продажните салони ширум Европа треба да се најдат до ноември годинава.

Новиот "А5" изгледа поагресивно и модерно, со нов трапезоиден грил, светлосни групи кои поседуваат дневни ЛЕД-светла и динамични трепкачи, а и хаубата е нешто подолга во однос на моделот во заминување.
Моделот има зголемено меѓуосовинско растојание, полесен е за 80 кг, нуди виртуелен кокпит кој е составен од 12,3 инчен дигитален екран за инструменти, како и нов мултимедијален ММИ систем со дисплеј со дијагонала од 8,3 инчи.
"А5" во почетокот ќе се нуди со два бензински и три дизел-агрегати. Тука е познатиот ЕА888 турбобензинец од 2,0 литри што ќе дојде во две верзии, со 190 КС и 286 коњски сили. Кај дизелите нема изненадувања. Тука е проверениот ЕА288 2.0 ТДИ од 190 КС, додека за оние купувачи кои сакаат повеќе моќ, резервиран е 3,0-литарскиот В6 ТДИ мотор со 218, односно 286 КС.
Од друга страна спортската "С5" верзија е опремена со новиот 3,0-литарски В6 турбобензинец кој ослободува 354 КС, а во соработка со осумстепениот автоматски типтроник менувач и погонот на четири тркала, до 100 км/ч стигнува за 4,7 секунди.


Текстот е прочитан 2547 пати.
#
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини
"Ц-Елизе" доаѓа освежен и поелегантен
"БМВ" ќе ги електрифицира сите модели до 2020 година
„Мерцедес-АМГ“ најбрзо возило со заден погон на Нирбургринг
"Мајбах С650 кабриолет" е најскапиот сериски модел на "Мерцедес"
"Ферари 250 ГТО" се продава за 52 милиони евра!

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter