Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

04.02.2017, 08:21

СО ДЕЈСТВУВАЊЕ ДО ПОДОБРО СЕКОЈДНЕВИЕ

Младински локален активизам во Аеродром

20 млади жители на Општина Аеродром ќе добијат шанса да го подобрат своето секојдневие преку директно инволвирање во решавањето на работите кои им пречат, а притоа ќе се стекнат со нови искуства, знаења и вештини. Ваквото ангажирање е дел од проектот "Младински локален активизамм на Општина Аеродром".

Ставот е дека со правење позитивни промени во заедницата, освен што се работи на тоа да се подобри секојдневието на младите, се подобрува и личниот и професионален развој.
"Затоа, доколку имаш од 16 до 24 години, живееш во Општина Аеродром и сакаш да промениш нешто во твојата локална заедница, сега е вистинската шанса да дејствуваш", велат од Аеродром.
Сите заинтересирани млади луѓе треба да аплицираат најдоцна до идната среда, 8 февруари, со пополнување кратка апликација на следниот линк хттпс://доцс.гоогле.цом/формс/д/е/1ФАИпЉЛСцИБ0вц-мну8НЗео1Бз9мпХа9љв0Б0В542ЛџЏЦг-џАТ3РВ8Дњ/виењформ .
Секој учесник во проектот ќе има можност да помине низ три модули. Првиот модул подразбира дводневна обука за влијание во заедницата и детектирање на локални проблеми, вториот модул опфаќа дводневна обука за тимска работа и планирање на иницијатива и третиот модул значи имплементација на локални иницијативи во Општина Аеродром.
На крајот на проектот, сите учесници ќе добијат сертификат, а за успешно завршување на проектот задолжително е присуството на сите три модули.


Текстот е прочитан 750 пати.
#
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter