Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

08.03.2017, 13:45

ЗАТВОРЕНА ЗА СООБРАЌАЈ УЛИЦАТА КОЈА ГИ ПОВРЗУВА ЈУЖЕН БУЛЕВАР И СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Тротоарот градилиште, пешаците на улица кај ТЦ "Рамстор"

Од неделата, улицата која минува покрај ТЦ "Рамстор" и ги поврзува Јужен булевар и улицата "Св. Кирил и Методиј" е заградена со лимени тараби и споена со градилиштето на турската компанија "Лимак", која треба да ја изгради подземната сообраќајница.

Тарабите се поставени на коловозот, па заграден е и целиот тротоар. За пешаците не е оставен ниту сантиметар. Од Град Скопје велат дека тие треба да минуваат од другата страна на булеварот.
"На посочениот потег е воспоставен привремен сообраќаен режим поради дислокација на вреловод од компанијата 'Лимак'. И одобрението за времениот режим важи 45 дена, од денот на воведувањето на инвеститорот во работите. Пешаците во овој период ќе се користат со тротоарот од другата страна на коловозот", велат од Град Скопје.
За да преминат од другата страна на коловозот, пешаците треба да се вратат назад до пешачкиот премин кај Музеј на Град Скопје. Откако е затворена улицата покрај "Рамстор" , речиси по цел ден има долги колони возила, кои прават преминувањето на улицата да трае и по десетина минути.
Турската компанија "Лимак" пред четири години купи два плаца на трасата на Јужен булевар за 3,7 милиони евра. Најави дека ќе изградат 2 000 станови, трговски центар и уште многу други содржини, но пред да почне да гради, има обврска да го изгради Јужниот булевар под земја. Просторот кај Музеј на Град Скопје беше ограден минатата година, а од неделата градилиштето е проширено и на улицата покрај ТЦ "Рамстор".


Текстот е прочитан 2928 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter