Македонија Култура Скопје Живот Спорт Свет Калеидоскоп Култура свет
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.03.2017, 12:56

СО ОДЛУКА НА ОПШТИНА ЦЕНТАР

Стопирана изградбата на улицата на кејот

Решението за стопирање на градежните работи е донесено бидејќи на градилиштето нема никаква информација кој е инвеститор и изведувач

Општина Центар ја стопираше изградбата на улицата на кејот "13 Ноември". Откако во саботата дел од кејот беше заграден поради почеток на градежни работи, по налог на градоначалникот на Општина Центар, Андреј Жерновски, изградбата е стопирана. Како што соопштија вчера од неговиот кабинет, решението е издадено бидејќи на градилиштето нема никаква информација кој е инвеститор и изведувач.
"На градилиштето, како што пропишува законот, нема информативна табла кој е инвеститор, изведувач и надзор, нема податоци за одобрена техничка документација и одобрение за подготвителни работи. Целата оваа документација е неопходно да се поседува и да биде јавно истакната на градилиштето. На ова градилиште недостига и елаборат за околчување на теренот од овластена геодетска фирма, лиценци за инженер за изведба, надзорен инженер и елаборат за заштита при работа. Затоа, овластениот градежен инспектор на Општина Центар ја издаде наредбата за стопирање на градежните активности на кејот на Вардар", велат од Општина Центар.За изградбата на улицата на кејот, реагираа и од кабинетот на градоначалникот Коце Трајановски, од каде што велат дека Град Скопје не е институцијата што ја има вцртано оваа улица и Град Скопје не е тој што ќе ја гради.
"Градот Скопје, врз основа на валиден документ, детален урбанистички план, кој е донесен од Општина Центар, е законски обврзан да издаде градежна дозвола за тоа. Доколку не го стори тоа, Град Скопје може да биде тужен од инвеститорот и да сноси финансиски последици. СДСМ и неговите коалициски партнери ја имаат власта во Општина Центар, преку контрола на Советот на Општина Центар и градоначалникот Жерновски. Доколку сакале, изминативе четири години можеле да го променат соодветниот детален урбанистички план", велат од Град Скопје.
Во саботата, откако дел од кејот беше заграден со тараби, кафеанџиите најавија дека ќе излезат на протести и ќе побараат улицата да не се гради.

(А.А.)
ФОТО: Б. Грданоски


Текстот е прочитан 542 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter