Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

26.12.2016, 13:52

ОПШТИНА ЦЕНТАР

Паркирањето на "Боемска 2" допрва ќе се запира

Свеченото пуштање во употреба на улицата "Боемска 2" во петокот не направи никаква разлика во однос на паркирањето.

По забавата, тротоарот, а и делови од улицата, беа претворени во паркинг исто како и во деновите пред свеченоста. На тротоарите немаше коли само на местата коишто се заштитени од паркирање со бетонски топки на работ од тротоарот.
"Во текот на следните денови ќе најдеме начин да ги заштитиме тротоарите од паркирање. Големиот тротоар не е предвиден за паркирање. Направен е од природни гранитни плочки и наменет е за пешаци. Улицата, која е од калдрма, треба да служи само за проток на возила", велат од Центар и апелираат граѓаните да ги паркираат колите на околните паркинзи место на "Боемска 2".
Улицата во петокот, на свеченото отворање, беше преполна. И покрај студот настапите на Зафир Хаџиманов, Звонко Богдан и на Нино Величковски ги задржаа надвор боемите до доцна во ноќта.
"Боемска 2" е долга 270 метри, има вкупно 4.000 квадратни метри, а уредувањето ја чинеше Општината 43.632.737,00 или 709.475 евра. Следна улица за уредување на истиот принцип од Центар најавија дека ќе биде улицата "Михаил Цоков" со што овој дел од општината треба да прерасне во боемски кварт. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 959 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter