Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.01.2017, 14:29

Тојота подготви спортско издание на Јарис

По враќањето на светската рели сцена Тојота на претстојниот Саем за автомобили во Женева ќе го претстави спортскиот Јарис кој ќе биде директен конкурент на автомобили како што се Форд Фиеста СТ, Пежо 208 ГТИ, Клио РС и други.

Во Тојота потврдија дека се враќаат во светот на спортските автомобили кои се темелени на автомобилите на Б сегментот, а спортскиот Јарис на публиката премиерно ќе се претстави на Саемот за автомобили во Женева, кој своите врати ќе ги отвори на 9 март.
Инспириран од рели верзијата (интегрален погон и околу 380 КС) со кој фабричкиот тим на Тојота оваа година ќе се трка во ЊРЦ, Јарис (Газоо или Гти, се уште не е одлучено) ќе се нуди исклучиво во верзија со три врати и ќе има 1,6-литарски турбо-бензински мотор со над 210 КС. Преносот на силата на предната осовина треба да се врпи преку рачниот 6-степен менувач.
На рендерите на Тојота може да се види како ќе изгледа најсилниот Јарис кој во Женева стигнува во редизајнирано издание, а се претпоставува дека налепниците на каросеријата во боите на тркачкиот тим на Тојота, ќе биде опциска опрема.


Текстот е прочитан 1332 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter