Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

16.12.2016, 13:30

СОРАБОТКА НА ИНСПЕКЦИЈАТА ОД ЦЕНТАР СО ДРЖАВНИОТ ГРАДЕЖЕН ИНСПЕКТОРАТ

Запечатено градилиштето на дивоградба на "Самоилова"

Неколкупати на објектот инспекторите оставале покана инвеститорот да дојде во Општина Центар, но никој не се одзвал

Објектот на аголот на улиците "Самоилова" и булеварот "Никола Карев" не смее да продолжи да се гради. Инспекцијата на Општина Центар го запечати градилиштето, оти инспекторите утврдиле дека објектот е дивоградба.
"Општина Центар спречи да никне дивоградба. Овластен градежен инспектор го затвори градилиштето, со што се стопира градбата.
Претходно, кога објектот беше во фаза на ископ, инспекторот донесе решение за враќање во првобитна состојба. Решението никој не го примил, а инвеститорот, кој е непознат, продолжил со градбата, иако нема соодветно одобрение. Овластениот градежен инспектор на Општина Центар беше на терен со градежен инспектор од Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам, при што е констатирано дека се работи за дивоградба", велат од Центар.Неколкупати на објектот инспекторите оставале покана инвеститорот да дојде во Општина Центар, но никој не се одзвал.
Од Центар велат дека, по запечатувањето на градилиштето, инвеститорот мора да престане со сите градежни активности и да ја отстрани градбата.
Доколку и тоа не го испочитува, според ингеренциите, општинската инспекција може да го направи тоа, а трошоците да ги плати инвеститорот.
Градилиштето е оградено со висока заштитна ограда, зад која има објект кој веќе излегува од темели. (М.И.П.)


Затворени и дивоградбите на локалите "Ла Лара" и "Гастротека"

Градежната инспекција на Општина Центар вчера ги затвори и дивоградбите на локалите "Ла Лара" и на дел од "Гастротека". Тие не постапиле по претходно донесено решение за отстранување на дивоградбите.
Од Центар најавуваат дека и натаму внимателно ќе ја следат состојбата на теренот и нема да дозволат дивоградби на територија на Општината.


Текстот е прочитан 1329 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
24-ти ден масовно за унитарна Македонија (Фото)
24 ден од протестите организирани од граѓанската иницијатива За заедничка ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter