Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

07.03.2017, 13:53

ДИРЕКТОРИТЕ НА УЧИЛИШТАТА ОД ЦЕНТАР НА СОВЕТУВАЊЕ КАЈ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ

Жерновски: Нема да дозволам инволвирање ученици во политички цели

Командирот на полициската станица Центар ги информирал директорите дека натписи на училиштата и агитирање внатре во школите е кривично дело

Градоначалникот на Општина Центар Андреј Жерновски, вчера ги повика директорите на 7-те основни општински училишта за да разговараат околу случувањата со провокативните и политички натписи кои се појавија на некои училишта. На училиштето "Гоце Делчев", кое е на територија на Центар, беше залепен плакат, на кој пишува "Парична казна од 5 000 евра за секој што не знае албански јазик".
На средбата бил и командирот на полициската станица Центар, кој им повторил на директорите дека поставување натписи на училиштата, како и агитирање внатре во школите претставува кривично дело. Тој им укажал дека кривично дело е и отстранувањето на плакатот, бидејќи со тоа се уништуваат и дел од доказите против сторителите.Директорката на ООУ "Гоце Делчев" јасно посочила дека политичко агитирање е труење на децата и оти треба да биде најстрого санкционирано.
"Јас точно знам зошто е избрано училиште во Општина Центар, и зошто токму училиштето 'Гоце Делчев' каде што учат моите две деца, но сакам уште еднаш да повторам дека инволвирање на децата и на учениците за политички цели и интереси, во било кое училиште, нема да дозволам", вели Жерновски.
Полицијата презема мерки за откривање на оние што го поставиле плакатот, а во и околу училиштата од Општината најавија зголемено ниво на будност.


Текстот е прочитан 595 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter