Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

12.12.2016, 13:31

ЈП "ПАРКИНЗИ ОПШТИНА ЦЕНТАР" ВОВЕДЕ ЗОНСКО И ВО ГРАДСКИ ПАРК

50 денари еден час паркирање кај стадион

Паркирањето за жителите на општина Центар ќе биде бесплатно, а деловните субјекти кои гравитираат околу стадионот ќе можат да извадат месечни картички кои чинат 1.500 денари

Од пред една недела почна да се наплатува паркирањето во парк околу арената "Филип Втори". ЈП "Паркинзи Општина Центар" воведе зонско паркирање и во овој дел од градот. Паркирањето чини 50 денари за еден час, а максималното време за паркирање е два часа. Од општинското претпријатие велат дека единствено со наплаќање за паркинг-место ќе се регулира хаосот што се создава секојдневно на тоа место, особено за време на јавни настани во Градски парк, на натпревари и слично."На овој дел има 110 паркинг-места. Паркирањето како и на останатите локации за жителите на општина Центар ќе биде бесплатно. Деловните субјекти кои гравитираат околу стадионот ќе можат да извадат месечни картички кои чинат 1.500 денари", велат од ЈП "Паркинзи Општина Центар".
Бесплатно паркирање ќе има само за жителите на Центар, а без надомест ќе се паркира и во сабота по 15 часот, како и во недела и за државни празници. (А.А.)
ФОТО: Д.Перковски


Текстот е прочитан 1942 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter