Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.02.2017, 13:47

СОРАБОТКА НА ОПШТИНА ЦЕНТАР СО АМБАСАДА НА САД

Американското катче оди во катната гаража кај судовите

Американското катче сосе библиотеката ќе се всели во катната гаража "Судска палата". Одлука да им се отстапат простории на Американците на последната седница изгласа Советот на Општина Центар, а градоначалникот Андреј Жерновски даде образложение.

"Канцеларијата за односи со јавност на Амбасадата на САД во Македонија побара соработка со Општина Центар за наоѓање простории во кои би се сместила нивната библиотека. Таа сега е сместена во НУБ 'Св. Климент Охридски' , но им истекувале роковите за престојот таму, па затоа побараа од нас да им понудиме нова локација. Им понудивме неколку локации, а тие како најповолни ги одбраа деловните простории во катната гаража 'Судска палата' ", рече градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски.
Американското катче во Скопје официјално е отворено во јануари 2005 година. Катчето е партнерство помеѓу Секторот за односи со јавност на Амбасадата на САД во Скопје, Градската библиотека "Браќа Миладиновци" во Скопје и Министерството за култура на Република Македонија.
Американското катче нуди многу книги и списанија, а овозможува и Интернет пристап за истражувачки цели. Исто така, организира разни програми: предавања, филмски и ДВД-проекции, работилници, дискусии, часови за разговор на англиски јазик. На полето на образованието, нуди советувања за млади заинтересирани да учат и студираат во САД, а истовремено служи и како алумни центар каде граѓаните на Република Македонија кои биле во САД преку програма за размена имаат можност да се среќаваат и да одржуваат контакт со нивните пријатели во САД.


Текстот е прочитан 1234 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter