Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

21.12.2016, 11:33

ОД ПРВИ ЈАНУАРИ, СОГЛАСНО ИЗМЕНИТЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗВРШУВАЊЕ

"Водовод" прво ќе извести, па ќе блокира сметки поради долгови

Од "Водовод и канализација" ги повикаа граѓаните што имаат долг за месеците од април до ноември 2016 година да платат или да склучат договор за плаќање на рати, оти во јануари е планирано законско утужување

Јавното претпријатие "Водовод и канализација", на граѓаните што имаат долг за користење на нивните услуги, од први јануари, со воведување на вонсудската наплата, им дава можност да го платат долгот без да се изложуваат на судски, нотарски или на извршителски трошоци. Ваквата можност е во согласност со измените во Законот за извршување, кои стапуваат во сила од јануари 2017 година.
"Им се овозможува на граѓаните, на корисниците на нашите услуги, пред почетокот на каква било нотарска и извршителска постапка, да го регулираат својот долг и притоа да ги избегнат дополнителните трошоци, кои често може да изнесуваат и повеќе од 2/3 од главниот долг", велат од "Водовод".Од претпријатието ги повикуваат граѓаните што имаат неплатени сметки за месеците од април до ноември 2016 година, да го платат долгот или да дојдат во претпријатието да склучат договор за плаќање на рати оти, поради обврските со измените на Законот за извршување, во јануари е планирано законско утужување.
"Водовод" сè уште е сместен во зградата на "Технометал Вардар" на улица "Македонија". Оваа локација во 2011 беше одбрана како привремено решение, додека се гради новата управна зграда на местото на поранешните бараки под Кале. Претпријатието остана под кирија, и покрај најавите дека од септември ќе се пресели во новите простории. (М.И.П.)


Текстот е прочитан 1271 пати.
#
"Паркови" подготвува извештај за секоја палма поединечно
Асфалт наместо макадам на "Наум Наумовски-Борче"
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter