Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

07.02.2017, 13:51

ГРАДОТ ГИ ПОЧНА ПОДГОТОВКИТЕ ЗА ДЕЗИНСЕКЦИЈА

26,8 милиони денари за прскање против комарци

Првото прскање против комарци се планира во април

За дезинсекција на подрачјето на Градот, годинава ќе се потрошат 26.824.456,00 денари. Толку средства градските власти предвидеа за уништувањето на возрасни форми комарци и на ларви од комарци.
"Прскањето и годинава е предвидено да се врши во пет наврати, но и повеќе, доколку се утврди дека има потреба. За 26,8 милиони денари, фирмата која ќе биде избрана на тендер ќе треба да го набави средството за уништување комарци, да изврши авионска апликација на средството, а веднаш по авионската, и теристика, односно апликација од земја на средството", велат од Град Скопје.Првото прскање, доколку нема дождови, треба да биде во текот на април, а последното е планирано за октомври. Со прскање се опфаќаат сите стоечки водни површини во градот и во неговата околина, канали, езерцата во Градски парк, езеро Треска и текот на реката Вардар.
За избор на фирма која ќе врши дезинфекција во тек е оглас на електронскиот систем за јавни набавки. Заинтересираните фирми имаат рок за доставување на понудите до 20 март. Истиот ден во 12 часот, во одделението за јавни набавки на Град Скопје ќе се одржи и јавното отворање на пристигнатите понуди.


Текстот е прочитан 690 пати.
#
Целосна нега за стари лица во нивните домови
Низ град се слуша ѕвон, почитувај вело бонтон
335 нови кревети за студентите во "Гоце Делчев"
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
„За заедничка Македонија“ кон СДСМ: Откажете се и не гласајте за тирански претседател на Собрание (Фото)
Граѓаните дел од граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ кои веќ...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter