Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

09.06.2016, 21:35

"Ферари" го има најдобриот мотор на светот

Повеќегодишната доминација на малолитарските трицилиндрични мотори прекина откако за "Меѓународен мотор за 2016 година" беше избран агрегатот на "Ферари", 3,9 литри би-турбо В8.

Противниците на таканаречениот "даунсајзинг" на погонските единици ги дочекаа своите пет минути. По тригодишното владеење на моторот на "Форд", 1,0 ЕкоБуст со три цилиндри, наградата за најдобар мотор во 2015 ја однесе трицилиндрецот на "БМВ", а сега жирито се одлучи за нешто различно.
Победникот годинава стигна од погонот на " Ферари", а се работи за 3,9 литарскиот бензинецот кој ги движи моделите на "ферари 488 ГТБ", "488 спајдер" и "калифорниа Т".
Производителот од Маранело триумфираше и во категоријата за најдобар мотор преку 4,0 литри во кој победи неговиот 6,2-литарски В12 агрегат.
"Форд" за утеха повторно е најдобар во класата до еден литар, во категоријата 1.0 до 1,4 за најдобар мотор е прогласен 1,2 литарскиот турбо-бензинец на компанијата ПСА на "Пежо" и на "Ситроен", додека во класата 1,4-1,8 литри триумфираше ланскиот вкупен победник "БМВ" со 1,5-литарскиот турбомотор.
Прв во категоријата 1,8-2,0 е агрегатот на "мерцедес-АМГ", 2,0 турбобензин, а 2,5-литарскиот петцилиндричен мотор на "Ауди" победи во класата 2,0-2,5 литри.
За најдобар мотор од 2500 кубици до 3000 кубици е прогласен 3,0-литарскиот турбо "боксер" со шест цилиндри од "Порше".
Најдобар еколошки мотор е електричниот агрегат на "Тесла" од моделите "С" и "Икс".


Текстот е прочитан 4634 пати.
#
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Тојота подготви спортско издание на Јарис
КИА влегува во светот на спортските лимузини
"Ц-Елизе" доаѓа освежен и поелегантен
"БМВ" ќе ги електрифицира сите модели до 2020 година
„Мерцедес-АМГ“ најбрзо возило со заден погон на Нирбургринг
"Мајбах С650 кабриолет" е најскапиот сериски модел на "Мерцедес"
"Ферари 250 ГТО" се продава за 52 милиони евра!

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter