Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

20.02.2017, 09:16

ПРИВРЕМЕНО ЗАПРЕНА ПРОЦЕДУРАТА ЗА ПРЕДВИДЕНАТА ИЗГРАДБА ВО КАРПОШ

И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада

Со новите паркиралишта што треба да се градат кај Млечен и во Влае, со капацитет за 120 возила, треба да се олесни проблемот со паркирањето што го имаат граѓаните што живеат во околината

Објавата на тендер за изградба на два монтажни паркинга, едниот во близина на Млечен ресторан, а другиот во Влае, е одложена до изборот на новата влада. Од Општина Карпош велат дека поради актуелната политичка ситуација во земјава, општинските служби се оневозможени да ја продолжат стандардната процедура за реализација на проектот. Според законските одредби, Општината не може да распише тендер додека не се формира новата влада, односно додека предвремените парламентарни избори не бидат официјално прогласени за завршени.
Во програмата на Секторот за уредување на градежно земјиште и комунални работи при Општина Карпош за 2017 година, се предвидени и точните локации на кои ќе се изградат двата паркинга. Едниот ќе се наоѓа на улицата "Анкарска" кај Млечен ресторан, а другиот на улицата "Есперанто", зад Порта Влае. Капацитетот на секој од овие паркинзи би требало да биде околу 60 возила, односно со нивната изградба ќе се добијат вкупно 120 паркинг-места."Техничката документација е подготвена, по која треба да следува ревизија, по што на транспарентен начин, како и досега, ќе се објави тендер со сите спецификации - избор на фирма-изведувач и паричен износ на целата инвестиција", информираат од Карпош.
На двете локации каде што се планираат монтажни паркиралишта, има сериозен проблем со недостиг на паркинг-места. Уличките и надземните паркиралишта кај Млечен се преполни со возила, па тамошните жители и вработените во фирмите едвај наоѓаат слободно паркинг-место. Тешко е дури да се разминат две возила по уличките поради оние паркираните отстрана. Слична е сликата и на улицата "Есперанто" во Влае, каде што возилата се паркирани на секое можно празно место. (Ан.С.)


Текстот е прочитан 972 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter