Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

24.01.2017, 13:31

ВО СУГС "МАРИЈА КИРИ - СКЛОДОВСКА"

Триесет кандидати се обучуваат за професионални пожарникари

Од Бригадата за противпожарна заштита на Скопје велат дека со нетрпение ги чекаат новите колеги, оти просечната старост на Бригадата е 45 години

Триесет кандидати, вработени во Бригадата за противпожарна заштита на Скопје, вчера почнаа тримесечна обука за професионални пожарникари. Обуката ќе се одвива во СУГС "Марија Кири - Склодовска", во посебна специјализирана училница опремена со сите помагала и нагледни средства, учебници, топографски карти и слично.
"Од Министерството за образование и наука, ова училиште доби верификација за реализација на наставниот план и наставните програми во специјалистичкото образование, односно петто ниво на стручна квалификација за образовниот профил - професионален пожарникар од хемиско-технолошката струка. Се надевам дека сите вие што успешно ги поминавте психофизичките тестови, успешно ќе ја завршите и оваа обука, и ќе станете професионални пожарникари", им порача градоначалникот на Скопје Коце Трајановски на пожарникарите.Обуката ќе ја следат 30 кандидати вработени во Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје. Кандидатите ќе полагаат завршен испит и ќе добијат диплома за положен завршен испит во специјалистичкото образование. 
Градоначалникот Трајановски најави отворање на два нови пункта на Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје во Цементарница и во Шуто Оризари.
Звонко Томески, командант на Скопската противпожарна бригада, истакна дека со нетрпение ги очекуваат новите колеги, затоа што просечната старост на бригадата е 45 години.
Наставата ќе ја изведуваат наставници од училиштето, надворешни соработници, предавачи и лица од Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје, избрани на јавен оглас.
За обуката, од буџетот на Градот Скопје се издвоени 1 000.000,00 денари.


Текстот е прочитан 652 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter