Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

06.03.2017, 14:56

ЗАВРШНА ФАЗА ОД ОБНОВАТА НА СИМБОЛОТ НА ВОДНО

5 милиони денари за изолација на Милениумскиот крст

Лифтот ќе биде пуштен во употреба откако ќе биде изведена изолацијата на објектот Милениумски крст

Во завршна фаза е обновата на Милениумскиот крст. Јавното сообраќајно претпријатие "Скопје" (ЈСП) најави дека оваа пролет ќе го пушти во употреба новиот лифт, но претходно треба да се направи изолација на објектот.
ЈСП, за изведба на изолација на Милениумскиот крст ќе одвои 5 000 000 денари. Претпријатието веќе распиша оглас на кој можат да се јават заинтересираните фирми до 24 март, кога е закажано јавното отворање на понудите.
Лифтот на Крстот веќе требаше да биде пуштен во употреба, но градежните работи се одолжија поради поплавата, земјотресите, а потоа и поради студот и ветровите кои следуваа минатата година.
Монтирањето на лифтот е целосно завршено. Тој е набавен од Франција за околу 300 000 евра. Во него, истовремено, може да се возат околу десет лица. Возењето ќе трае околу една минута, а на краците е предвидено да се овозможат прошетки, но во присуство на обучено лице.Возењето ќе чини 50 денари за возрасни, 20 денари за деца од 6 до 14 години, а за деца под 6 години возењето е бесплатно.
Обновата на Милениумскиот крст почна во 2015 година. 70 милиони денари чинат антикорозивната заштита на Крстот, изолацијата на подлогата, фекалната канализација на Крстот, тоалетите, бунарите со кои е решено водоснабдувањето, со што се исполнети и сите услови на Крстот да почне со работа и ресторанот, кој 1,5 деценија е само во најава.
Дополнителни 300 000 денари ЈСП одвои за консултантски услуги за потребите на жичницата Милениумски крст, кои одговорните најавија дека ќе бидат употребени за одржување на објектот.


Текстот е прочитан 842 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter