Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

15.12.2015, 13:39

Почна акцијата за садење пет илјади дрвца во Скопје

Во рамки на есенската акција за садење пет илјади дрвца во главниот град, вчера, во вториот дел на паркот Македонија беа засадени 360 листопадни дрвца.

"Пет илјади садници оваа есен ќе бидат засадени во сите општини, во дрворедите на булеварите, во парковите и во блоковското зеленило", рече градоначалникот на Скопје Коце Трајановски.
Дополнително, на заинтересираните урбани и месни заедници и куќни совети, Град Скопје им подели околу 4.000 садници, во две акции - пролетна и есенска."Во текот на 2015 година, на јавните зелени површини екипи на Град Скопје, вклучувајќи ја и оваа акција, имаат засадено над 9.500 садници. Поголем број од новозасадените садници, односно 7.500 се од домашно производство, од расадниците на ЈП 'Паркови и зеленило', и еден помал процент, односно 2.500 садници кои се увезени", рече Трајановски.
Во акцијата се вклучија градоначалниците на Град Скопје и на Карпош Коце Трајановски и Стевчо Јакимовски, советници од Советот на Град Скопје, директори на јавни претпријатија и ученици од средните училишта.


Текстот е прочитан 1575 пати.
#

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

56-ти ден „За заедничка Македонија“: Да ја зачуваме нашата земја, во име на заветот на нашите предци (ФОТО)
Веќе 56 дена како граѓаните на Македонија го изразуваат својот револт пора...
Принцезата од Тајланд во посета на Македонија (Фото)
Принцезата од Тајланд, Маха Чакри Сириндорн, на покана на сопругата на пре...
ИЗЛОГ
Брод
Пишува Лејла САБИТ - Има најубав поглед на свет......

Во Франкфурт ќе се појави шестата генерација на "поло"
Септемврискиот Саем на автомобили во Франкфурт ќе му послужи на "Фолскваге...
"Пежо" ја одбележа титулата во женското рели со "208 блек едишн"
Одбележувајќи го освојувањето на титулата во ФИА рели шампионатот за жени,...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Потпечени палачинки
Приготвување: пржените палачинки наредете ги во тавче. Ситно исечкајте ја ...
Site Meter