Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

27.01.2017, 15:04

Продолжува расчистувањето на снегот

Екипите на зимската служба на Град Скопје интензивно работат на терен на расчистување на снегот од коловозите и од тротоарите на градските улици и булевари, информираат од Градот.

Според нив, за чистење на тротоарите, улиците и на булеварите, како и на плоштадите и јавните површини, ангажирани се 158 работници од ЈП "Комунална хигиена", кои се на терен во три смени, со луѓе и со механизација.
Расчистувањето се врши на плоштадите "Македонија", "Пела" и "ВМРО", се расчистува Старата скопска чаршија, како и пешачките патеки и тротоарите на мостовите "Гоце Делчев", "Око", "Слобода", Камениот мост, Мостот на уметноста и Мостот на револуцијата.


Екипите на ЈП "Улици и патишта", според информациите, во изминатите денови работеа на санација на дупки на улица "Никола Парапунов", на булеварите "Илинден", "Александар Македонски", "Партизански одреди", како и на улиците "Козле", "Борис Сарафов", "Перо Наков", "Ѓорче Петров" и на Качанички пат каде што се употребени 10 тони ладна асфалтна маса.


Текстот е прочитан 600 пати.
#
Во Кисела Вода реализирани 80 отсто од проектите
Сендвичи за луѓето на улица
И монтажните паркиралишта ја чекаат новата влада
ЈСП се враќа на 9-ка и 19-ка
Аби голтнал камен фрлен од посетител
Центар ќе ја урива дивоградбата на "Самоилова"
Со високи казни ќе се спречува паркирање на "Боемска 2"
Годинава подземни контејнери на 12 нови локации низ Скопје
"Паркови" привремено ќе пресели 14 дрвја од "Народен фронт"
Пцовиса Аби, братчето Кан остана само

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
И Оги за 5000-тиот број на „Вест“
За јубилејниот 5000. број на Вест подготвивме и ексклузивна несе...
ИЗЛОГ
Вино
Пишува Лејла САБИТ - Скапо, евтино или наливно......

"Митцубиши" во Женева ќе го претстави кросоверот "еклипс"
По подолго време, "Митцубиши" на Саемот во Женева што ќе се одржи во март,...
"Опел" во офанзива со "кросленд икс"
"Опел" ги објави фотографиите и техничките детали од новиот компактен крос...
"Форд" ги откри адутите на новото "ГТ"
Иако првите примероци на "форд ГТ" од фабричката лента се симнаа кон крајо...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Печени компири со сланина
Приготвување: компирите и кромидот излупете ги, исечете ги на тркалца, пос...
Site Meter