Македонија Црна хроника Култура Живот Спорт Свет Скопје Здравје и убавина АВТОМОБИЛИ
Архива
БАРАЈ:
ОД
ДО

03.03.2017, 13:47

ПРЕЗЕНТИРАНА УЧИЛИШНАТА СООБРАЌАЈНА ЕДИНИЦА НА СУГС "БОРО ПЕТРУШЕВСКИ"

Ученици и полицајци ќе нè учат на безбедност во сообраќајот

Учениците ќе бидат препознатливо облечени во портокалови елеци на кои е напишано името "Училишна сообраќајна единица" и бејзбол капчиња со кратенката УСЕ

Средното школо "Боро Петрушевски" вчера ја презентираше сообраќајната единица формирана од ученици од втора, трета и од четврта година. Единицата брои 20 ученици, а формирана е во рамките на проектот на Советот за безбедност во сообраќајот на патиштата на Град Скопје.
"Членовите на училишната сообраќајна единица во наредниот период ќе работат на терен заедно со претставниците од Министерството за внатрешни работи, каде што ќе работат на подигање на јавната свест и свеста за одговорноста на сите учесници во сообраќајот и ќе ги предупредуваат и едуцираат сите учесници во сообраќајот коишто ги прекршуваат сообраќајните правила. Членовите поминаа теоретска и практична обука, којашто е реализирана во 36 наставни часови, на која тие беа едуцирани за повеќе области од сферата на сообраќајот, како што се сообраќајните знаци и ознаки на коловозот, правилата на сообраќајот на патиштата, возачките исправи, регистрација на возилата, хуманите односи меѓу учесниците во сообраќајот и слично. По обуката, сите членови на оваа единица добија соодветни сертификати", рече градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски кој заедно со директорката на школото Соња Ристовска и претставници од МВР и од Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот вчера присуствуваше на презентацијата на единицата во паркот Жена борец.
Претседателот на Републичкиот совет за безбедност во сообраќајот, Стојче Стаменковски, изјави дека со формирањето на оваа единица значително ќе се придонесе за зголемување на свеста на граѓаните за опасностите кои може да настанат со несоодветно движење и непочитување на правилата, а со тоа и на општата безбедност во сообраќајот.
Членовите на училишната сообраќајна единица, согласно со Правилникот за организација, обука и начин на работа на училишните сообраќајни единици, ќе бидат препознатливо облечени во портокалови елеци на кои е напишано името "Училишна сообраќајна единица" и бејзбол капчиња со кратенката УСЕ. Покрај облеката, ќе бидат опремени и со сите потребни реквизити за регулирање на сообраќајот.


Текстот е прочитан 561 пати.
#
Ќе запре изградбата на Офицерски дом
Екобилборд ќе ја јаде прашината во Скопје
Автопералницата остана како чир на "Трета македонска бригада"
И Советот на Центар изгласа стопирање на улицата на Кеј 13 Ноември
Пролет значи нова ера
Стопирана изградбата на улицата на кејот
Паркот Жена-борец првпат ќе добие прскалки
Со зеленило против загадувањето
Катадиоптри за подобра видливост во Ѓорче Петров
Пролетна акција на јавните претпријатија во Ѓорче

Електронско издание на Вест

Кликни за претплата

ФОТО ГАЛЕРИИ
Наместо транспаренти, цртежи и забава за поддршка на „Заедничка Македонија“ (Фото)
На денешниот музички хепенинг на Школка, во Градскиот парк во Скопје, орга...
ИЗЛОГ
Убавина
Пишува Лејла САБИТ - Вистинска. Лажна. Природна. Вештачка......

"Порше" има профит од 16 000 евра од секое возило
Германскиот производител на спортски автомобили, во просек, има профит од ...
"Ауди" во јули ќе го открие новиот "А8"
Четвртата генерација на суперлимузината на "Ауди" ќе биде претставена на 1...
"Фиат фулбек крос": пикап наменет за младата публика
"Фиат" на Саемот во Женева ја претстави крос-верзијата на својот пикап мод...

ОТВОРЕНО ЗА АУТИЗМОТ

 
    

Фишеци од мортадела
Приготвување:сирењето добро издробете го со виљушка или изрендајте го, па ...
Site Meter